Istorie Decembrie 11, 2014

Capela din incinta spitalului poarta hramul Sfintului Dumitru , sarbatorit pe data de 26 octombrie.  Paraclisul spitalului a fost sfintit in 1852 , iar in multime se afla si tinarul Ion Creanga.

Primul preot care a slujit acest lacas a fost Gheorghe Creanga. De-a lungul anilor au mai slujit aici preotii Grigore Conta, Ioan Neculae, Ioan Margean. In anii de prigoana comunista biserica a fost inchisa, incepind din 1953.
Pe data de 16 octombrie 1992, cu ajutorul parintelui Ioan Mihoc biserica a fost redeschisa ,in prezenta arhiereului Calinic Botosaneanul, parintelui Ioan Antistescu, staretului Irineu Chiorbeja, preotilor Vasile Ignatescu si Dumitru Tincu. Preot interimar a fost numit parintele Vasile Ignatescu.
Incepind din anul 1996 preot misionar a fost numit preotul Emilian Cretu, care s-a aplecat cu rabdare si har la capatiiul bolnavilor, continuind in acelasi timp opera de refacere si inzestrare a bisericii.